Růst spotřebitelských cen ani úrokové míry se už léta nechovají podle analytických pouček. Připočtěme k tomu růst mezd v USA, rostoucí úrokové sazby i výnosy dluhopisů a výsledkem je stále vyšší pravděpodobnost, že dochází k trvalé změně ekonomického prostředí. A investoři se s ní budou muset nějak vyrovnat.

Navíc světová ekonomika už dva roky solidním tempem roste a na trzích práce je nedostatek pracovních sil. Kdy se situace zlomí? Identifikovat tento okamžik v předstihu je stále složitější.

V našem základním scénáři vyústí omezená nabídka produktů a služeb spolu s nedostatkem pracovních sil v rostoucí ceny, které se promítnou do vyšších nominálních příjmů domácností i firem. Centrální banky "normalizují" úrokové sazby na obecně vyšší úrovni, ta ale nebude působit restriktivně. Bude přetrvávat zdravý hospodářský růst, cyklický pokles by neměl nastat.

Druhý scénář je rizikovější. Inflace v něm zůstane pod kontrolou, ale promítne se negativně do reálné ekonomiky. Rozvíjejícím se zemím vzrostou náklady na půjčky, jejich hospodářský růst výrazně klesne a negativně ovlivní celý globální ekonomický cyklus včetně politické stability v Turecku, Brazílii, Argentině, či dokonce v Číně. Na rozvinutých trzích by mohlo dojít k obratu ve vývoji cen nemovitostí v nejvíce populárních světových lokalitách. A to bychom negativně pocítili jak na trzích, tak v reálné ekonomice.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru