Firmy v Česku budou mít i v příštím roce možnost uměle snížit své zisky a tím se vyhnout placení vyšších daní. Evropskou směrnici, která bojuje proti praxi, kdy si majetkově provázané společnosti navzájem půjčují peníze a o zaplacené úroky si pak snižují daně, mělo Česko přijmout do konce letošního roku. Pravděpodobně to však nestihne.

Tuzemská verze směrnice je součástí balíčku daňových změn pro příští rok. Jednání o návrhu zákona jsou ve sněmovně téměř na začátku. Zákon tak poslanci a senátoři schválí zřejmě až v průběhu příštího roku. "Firem se zdaňovacím obdobím shodným s kalendářním rokem se tak změna fakticky dotkne až od roku 2020," říká daňový poradce a partner ve společnosti KPMG Daniel Szmaragowski.

Společnost, která dnes například splácí půjčku u banky, si může o uhrazené úroky snížit základ daně a tím i finální daň z příjmů právnických osob. Finanční úřady je považují za daňově uznatelný náklad, jejich objem přitom není prakticky nijak omezen. Právě to evropská směrnice mění, když zavádí pro uznatelné úroky limit. Důvodem je zneužívání půjček k takzvané daňové optimalizaci.

V případě, že suma úroků překročí 30 procent provozního zisku podniku, budou si společnosti v budoucnu moci dát do nákladů úroky maximálně do výše tří milionů eur (necelých 80 milionů korun). Ministerstvo financí zvolilo pro firmy nejmírnější variantu, kterou Brusel umožňoval. Podle nejpřísnější verze by si firma mohla dát do daňového přiznání jen úroky v hodnotě milion eur (skoro 26 milionů korun).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru