Whistlebloweři mohou státu ušetřit až miliony korun. Tímhle anglickým pojmem se ve světě označují zaměstnanci státní správy a firem, kteří přijdou na nekalé nebo protizákonné jednání svých nadřízených a nahlásí ho.

Pokud se však skutečně rozhodnou věc řešit a nepřehlížet ji, vystavují se rizikům, která mohou − a minulost takové případy zná − skončit třeba i vyhozením z práce.

Vláda nyní připravuje zákon o ochraně oznamovatelů, který by těmto neblahým důsledkům měl zabránit. "Návrh zlepšuje postavení zaměstnanců, kteří oznámí trestný čin nebo přestupek a kteří by měli být za takové oznámení následně zaměstnavatelem šikanováni," řekl pro HN ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.