Vyšetřovatelé havárie rakety Sojuz, která měla na Mezinárodní kosmickou stanici v říjnu dovézt dva kosmonauty, pokročili. Zjistili, že havárii způsobilo špatně zapojené čidlo mezi prvním a druhým stupněm rakety. Agentura Roskosmos okamžitě nařídila kontrolu dalších dvou již připravených raket vybavených stejným čidlem.

Znovu jde tedy o lidskou chybu. Stejně jako v případě havárie rakety Proton v roce 2013, kdy se ukázalo, že dělník namontoval gyroskopy vzhůru nohama. A protože to nešlo, dobil je nakonec na místo kladivem. Loni se zase při startu zřítila raketa Sojuz 2.1b, protože byla naprogramovaná na start z Bajkonuru, ve skutečnosti ovšem startovala z nového kosmodromu Vostočnyj, který se nalézá o 6500 kilometrů východněji.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.