Většina Evropanů si minulou neděli přeřizovala hodinky o šedesát minut nazpět. Někteří možná s pocitem, že je to již úplně naposledy. To však stále není jisté. Původní plán Evropské komise sice počítal s tím, že by k ukončení střídání letního a zimního (tedy standardního) času mělo dojít již v příštím roce, rakouské předsednictví však nyní přišlo s návrhem odložit to až na rok 2021. Komisařce EU pro dopravu Violetě Bulcové se rakouský nápad příliš nezamlouval, komise by se podle ní ráda držela svého prvotního prohlášení.

Mírný pokrok v rámci velké unie. Symbol akceschopnosti Evropské unie se ze zrušení letního času zjevně nestane. Komise si sice u té části veřejnosti, která dvakrát ročně kvůli posunu času brblá, udělala oko, ale na další politické body si bude muset počkat. Sladit postoje téměř tří desítek členských států je něco úplně jiného než spustit internetovou anketu.

Rakušané však nejsou jediní, kterým přijde rušení střídání času poněkud uspěchané. Pokud má skutečně skončit příští rok, je potřeba učinit rychlá rozhodnutí. Komise po ministrech požaduje, aby návrh dohody připravili do prosince. Europarlament a státy by pak o něm mohly hlasovat do příštího března, do konce dubna by pak měl každý stát oznámit, pro jaký čas se rozhodl.

Jednotlivé státy však chtějí ještě před tím vyslechnout své občany a organizace a debatovat s nimi, jaké řešení je nejvhodnější. Na to však už nezbývá příliš času. Český ministr dopravy Dan Ťok proto již v rozhovoru pro Lidové noviny podpořil iniciativu Rakouska na odložení konce střídání času na rok 2021. "Návrh, který přednesla Evropská komise, je nedomyšlený, až nebezpečný. Nebezpečný v tom smyslu, že komise říká: My navrhujeme, ať se to udělá rychle, ať je to už příští rok, ale vy členské státy se mezi sebou dohodněte," vysvětloval Ťok.

O konci střídání času spolu zástupci vlád členských států debatovali vůbec poprvé tento týden v rakouském Štýrském Hradci. A podobně jako Ťok se vyjadřovali i další ministři dopravy. Rakouský šéf dopravy Norbert Hofer zdůraznil, že rychlé rušení střídání času může způsobit komplikace i některým společnostem. Problém může například vznikat při stanovování leteckých řádů. "Letecké společnosti nám říkají, že na přípravu potřebují nejméně 18 měsíců," řekl Hofer.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru