Přibližně za deset let bude v lidské krvi kromě krvinek proudit také množství miniaturních robotů, syntetických buněk, kterým se říká nanoboti, tvrdí technologický odborník Trevor English na stránkách serveru Interesting Engineering. "Budou se starat o vaše zdraví, ale umožní třeba i to, aby se vaše myšlenky bezdrátově přenášely do cloudu. Bude to dřív, než si dovedete představit," říká. Ne všichni odborníci jsou tak optimističtí, většina ale souhlasí s tím, že nanoboti mohou způsobit revoluci v mnoha oborech, na prvním místě v medicíně.
O tom, že být hodně malý má své výhody, vypráví už stará pohádka o Palečkovi. Být ještě menší a spravovat lidský organismus zevnitř, s tím poprvé přišli tvůrci amerického filmu Fantastická cesta z roku 1966, kde si zahrála vnadná Raquel Welchová a kulisy znázorňující lidské tkáně navrhl Salvador Dalí. Proces zmenšování do mikroskopických rozměrů ve filmu vynalezl český vědec Beneš, emigrant před komunisty. O dvacet let později téma zrecykloval Joe Dante (a produkoval Steven Spielberg) pod názvem Vnitřní vesmír.
Zmenšit živé lidi na velikost buňky se nejspíš nepodaří nikdy, jenže to ani nebude třeba. Úplně stačí sestavit tak malé roboty. V časech Fantastické cesty a Vnitřního vesmíru to vypadalo stejně nemožné jako sexbomba Welchová o velikosti krvinky, dnes už ale není. Díky nanotechnologiím taková zařízení existují, i když zatím na velmi jednoduché úrovni.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...