Marie Svatošová, lékařka, která po sametové revoluci opustila ordinaci a vrhla se do zakládání hospiců, je křesťankou a v jedné věci nebere ohledy. Mluví o zázracích, Božím milosrdenství či síle modlitby, jako by nežila v jedné z nejateističtějších zemí světa. Knižní rozhovor nazvaný Neboj se vrátit domů, který s ní vedl publicista Aleš Palán, je tím nejduchovnějším, co přinesl nedávný Velký knižní čtvrtek.

Když za socialismu z ředitelství obvodních ordinací přišel pokyn, že se všechny čekárny mají vyzdobit nástěnkami s protiinfarktovou tematikou, Marie Svatošová na ni napsala biblický citát o lásce. Když v devadesátých letech v Červeném Kostelci chystala otevření prvního českého hospicu, nenechala si poradit, aby označení "hospic" nějak zjemnila, zamlžila. Svatošová jde ráda k věci, neztrácí čas. To platí také nyní, kdy má v důchodovém věku diář stále plný na rok dopředu.

Nejčastěji ji lze potkat na českých a moravských nádražích, při cestách do některého z osmnácti hospiců nebo na přednášky o hospicové péči. I proto Svatošová několik let odmítala nabídku velkého životopisného rozhovoru.

Kniha

Aleš Palán, Marie Svatošová
Neboj se vrátit domů
Nakladatelství Kalich 2018, 270 stran, 299 korun

jarvis_5bdb34ed498e15d21f759bd0.jpeg
Foto: Kalich

Odkládání mělo jistě i svůj "zrající" důvod. Knihu, jež začala vznikat letos na jaře, napěchovala myšlenkami, které je nutné rozdýchávat, pokud čtenáře rovnou nedojmou k pláči. Svatošová přesvědčivě ukazuje, že smrt neznamená beznaděj. Nebo že i umírající si často uchovávají smysl pro humor. A příběh o tom, co jí v náručí povídala čerstvá vdova, které dlouhodobě nemocný manžel zemřel při záchvatu smíchu, je příliš ulítlý na to, aby byl vymyšlený.

Kromě hospicových historek se odpovědi dotýkají také závažných společenských témat. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.