Kdo by rád platil daně. Berňák proto logicky nepatří mezi nejoblíbenější instituce snad v žádné zemi a ze stejného důvodu lze těžko čekat, že by se v žebříčcích popularity prosadil jeho šéf. Ten bývá spíš hromosvodem, zvlášť v dobách, kdy se daňový systém mění a zavádějí se nová, pro občany a především podnikatele nepříjemná opatření. Což je případ Česka v posledních pěti letech.

Stačí si připomenout, jak razantně systém výběru daní minulá vláda přeorala, v čemž ta současná bez nejmenšího zaváhání pokračuje. Na elektronickou evidenci tržeb si vzpomene úplně každý, i ten, kdo jinak daně vůbec neřeší. Podnikání snad ještě více ovlivnilo kontrolní hlášení, v němž plátci DPH (tedy vlastně všechny podniky a jen trošku větší živnostníci) uvádějí každou transakci se svými partnery. I laická veřejnost dnes ví, co jsou zajišťovací příkazy a jak tvrdě mohou na firmu jen podezřelou z podvodu dolehnout. O korunových dluhopisech a o tom, jak se s jejich pomocí vyváděly zisky, se svého času debatovalo i v hospodách. Daňový systém se stal věcí veřejného zájmu v míře, jakou nepamatujeme od dob ekonomické transformace.

Čtyři poslední roky byl tváří finanční správy, která změny zaváděla, Martin Janeček. Proto si řadu opatření veřejnost spojuje s ním. Když včera Janeček oficiálně oznámil odchod, spustilo to na sociálních sítích vlnu nadšení, jako by se výměnou v čele finanční správy něco zásadního měnilo. Oprávněně?

Janeček se stal nejvyšším šéfem patnáctitisícové armády berních úředníků v době, kdy už byla pevně u moci vláda, jejíž prioritou bylo zvyšování platů (i počtu) úředníků a dalších výdajů státního rozpočtu. Tehdy nejsilnější vládní strana ČSSD chtěla zvyšovat daně a zavádět nové, například sektorové. Od toho se nechala odradit jen slibem, že se výrazně zvýší výběr již zavedených daní. Tedy že se podaří zamezit daňovým únikům.

Ty samozřejmě byly a jsou reálné a bojovaly s nimi i předchozí pravicové vlády. Ovšem byl to Andrej Babiš jakožto nový ministr financí, kdo měl příležitost trhnout kormidlem mnohem výrazněji. Podporu svého hnutí měl vždy a sociální demokraté mu návrhy bez velkého přemýšlení odkývali, aby se sliby o větším výběru daní (a souběžném přidávání všem) mohli pochlubit.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru