S proroctvími je to těžké, bývají tak obecná a často kryptická. Známé je v tomto kontextu Cimrmanovo proroctví, že jednou v budoucnosti spolu budou bojovat dva národy, ale že vyhraje jen jeden.

Při oslavách stého výročí naší samostatnosti jsem díky Janu Kaslovi narazil na video zachycující T. G. Masaryka, jak vede hlubokou sociologickou úvahu a jasně − přitom jakoby levou zadní − fakticky prorokuje vznik internetu, navíc bezdrátového.

Nejenže se před sto lety trefil do černého, pozoruhodná je i přesnost a samozřejmost, s jakou mluví o něčem, co si v jeho době dokázal představit jen málokdo. A navíc o tom tak skálopevně mluvit veřejně, dokonce do televize, tehdy drahocenné revoluční novinky, ze které si lidé sedali na zadek. Masaryk ji hbitě pochválí a ihned využije k odskoku o sto let do budoucna. Vše zakončuje eticko-sociologickou úvahou o konci pokrytectví a skrývání a začátku upřímnosti lidstva. Elegantně, krásnou angličtinou, s úsměvem, humorem, hravostí, a navíc s filozofickou hloubkou a etickým přesahem. Zde celý "videopozdrav" pro USA od možná prvního černobílého "blogera" Tomáše Garrigua Masaryka:

"Dobré ráno! Jaké dnes skvělé počasí po mlhách minulého týdne! A vím o vašem filmařství, zatím jsem ovšem osobně nic neviděl ani neslyšel. Je to krásný a veliký vynález Ameriky − a jistě ne poslední. Když však pozoruji vynalézavost našich vědců, občas si představuji ještě větší vynález. Že budeme schopni vidět a slyšet na dálku − a bez použití drátů. Jen si to představte. Mohli byste třeba z pohodlí svého obývacího pokoje sledovat džungle Afriky, co zrovna dělají divoká zvířata. A co víc, budete moct vidět a slyšet džungli naší společnosti. Tak by každý člověk byl donucen k poctivosti. A již by nebylo žádné tajnůstkaření, žádné tajné domluvy o nepravostech. Není to překrásné?"

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru