Do budoucna budou muset zemědělci v mnohem větší míře zaměstnávat odborníky na informační technologie. Díky automatizaci systémů mohou ušetřit lidi v terénu, kterých je v době nízké nezaměstnanosti obecně nedostatek. Problémem však je, že potřebují "ajťáky", kteří však mají i teoretické znalosti pěstování plodin.

"V zemědělství máme hodně vzdělaných lidí, kteří ale neumí pracovat s moderními technologiemi. Dostáváme se do situace, kdy sice lidé znají teorii, vědí, jak fungují rostliny, ale nevědí, jak vyhodnotit data, která jim moderní technologie dávají. Pak přichází mladí lidé, kteří jsou fandové do nových technologií, ale zase neznají to pozadí o zemědělství. My ale potřebujeme obojí," řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Pokud v budoucnu pěstitelé nebudou nové technologie používat, hrozí jim, že přestanou být konkurenceschopní. Náklady na personál totiž neustále rostou. Jejich cílem je s méně lidmi obhospodařit více polí.

Na potřeby zemědělců tak reagují i univerzity, například Česká zemědělská univerzita. "Když potřebuji doktorského studenta, tak většinou potřebuji informatika a programátora. Tito lidé pak pracují v robotickém týmu," uvedl vedoucí katedry zemědělských strojů na Technické fakultě České zemědělské univerzity František Kumhála.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Na potřeby zemědělců reagují i univerzity, například Česká zemědělská univerzita.
  • Zemědělci se budou muset vypořádat s analýzou velkého množství dat, která získají.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.