České dráhy musí podle ředitele Českých drah Miroslava Kupce projít transformací, aby uspěly na liberalizovaném železničním trhu. Firma potřebuje ve velkém investovat do nových vlakových souprav. "Musíme řešit, z čeho zaplatíme 40 miliard, které potřebujeme investovat do našeho vozového parku," říká v rozhovoru pro HN Kupec. Jednou z cest by mohl být prodej dceřiných společností státu. Diskuse se v první řadě stočí na ČD Cargo.

HN: Ministr dopravy Dan Ťok řekl, že by do ČD Cargo mohl vstoupit soukromý investor. Premiér Andrej Babiš tvrdí, že k žádné privatizaci nedojde. Jaké máte informace vy?

Pro začátek: jediným akcionářem ČD Cargo je společnost České dráhy. Není to ministerstvo ani nikdo jiný. O tom, jestli do firmy někdo další vstoupí, proto rozhodne vlastník. Samozřejmě vzhledem k tomu, že je ČD Cargo velká společnost národního charakteru, jedná se o velmi citlivé téma, které je politizováno. Zcela určitě proto jakýkoliv krok s majetkem ČD Cargo, který bychom měli uskutečnit, bude muset nejdříve podlehnout širšímu konsenzu.
Nemyslím tím pouze politickému. Záležet bude například na postoji odborářů, kteří mají v Českých drahách velmi silné postavení.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru