Taková situace tu ještě nebyla. Od senátních voleb uplynul už skoro měsíc a pořád není jasné, kdo se stane novým předsedou horní komory parlamentu.

Celých dvaadvacet let dosavadní existence Senátu totiž platilo nepsané pravidlo, že nárok má kandidát nejsilnějšího klubu. Jenže to teď nejde použít, protože nejsilnější kluby jsou dva: ODS i Starostové a nezávislí mají po osmnácti členech. A málem stejně silní jsou i lidovci s patnácti senátory. Každý z této trojice by rád do šéfovského křesla prosadil svého člověka a teprve včera se situace trochu zjednodušila. Zatímco lidovci dál trvají na svém nestraníkovi Václavu Hamplovi, ODS a STAN se domluvili na společném postupu a na hledání společného jména. Kromě Jaroslava Kubery z ODS zůstávají ve hře senátoři za STAN Jan Horník a Jiří Růžička.

Paradoxem je, že jde o bratrovražedný boj uvnitř vládní opozice. Všechny zmíněné kluby by dohromady mohly jedenaosmdesátihlavý Senát pohodlně ovládat jedenapadesáti hlasy. A vytvořit z něj blokační překážku nejen proti vládnímu souručenství hnutí ANO, ČSSD a KSČM (plus koaliční alternativě SPD), ale i proti prezidentu Miloši Zemanovi. Jenže místo toho se hádají a důsledek může být jediný. Pokud by došlo na bojové hlasování v plénu, přikloní se dvacet vládních senátorů (13 za ČSSD a sedm za ANO) spolu s několika nezařazenými na stranu toho z kandidátů, který jim bude víc vyhovovat.

Pokud by to měl být Kubera, Senát by se asi alternativou k protievropské, protiimigrační a prozemanovské vládní politice nestal. A to nejen kvůli jeho názorům, ale i stylu vystupování. Naopak Hampl jako svého času osvědčený obhájce akademických svobod by před Zemanovou svévolí opoziční roli druhé komory jasně garantoval. Mezi těmito dvěma póly se pak pohybují Horník s Růžičkou. Koho by asi preferovali vládní senátoři, není těžké si domyslet.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru