Prezident Donald Trump se rozhodl, že americký národ a jeho identitu bude chránit radikálním způsobem: v rozhovoru pro server Axios řekl, že prezidentským rozhodnutím zruší 14. dodatek americké ústavy z roku 1868, který uvádí, že americké občanství získává každý, kdo se narodí na půdě USA. Tím vychází vstříc konzervativní americké pravici, které vadí, že děti ilegálních imigrantů kvůli tomuto dodatku automaticky získávají občanství Spojených států.

Týden před volbami do Kongresu, v nichž Trumpova republikánská strana bojuje o udržení většiny v obou komorách, tak prezident použil silný argument, kterým chce vyjít vstříc voličům, pro něž je otázka identity tím nejdůležitějším ze všech volebních témat a kteří ho vlastně právě kvůli ní před dvěma lety vynesli do úřadu amerického prezidenta.

Novináři a právníci začali sice okamžitě zpochybňovat možnosti prezidenta něco takového udělat, ale Trump tím dosáhl svého: ukázal voličům, které oslovuje heslo America First (Amerika především), že mu leží na srdci právě blaho té pravé, mytické Ameriky − ať už je to cokoli.

12 procent

Čechů by podle průzkumu Pew Research Center bylo ochotno akceptovat muslima jako člena rodiny.

21 procent

Čechů považuje náboženství za důležitou součást národní identity.

55 procent

Čechů považuje svou kulturu za nadřazenou jiným.

Na tyto voliče v mnohem menší míře zabírají racionální argumenty nebo ekonomické sliby. To podcenili nejen američtí demokraté v souboji s Trumpem, ale obecně středoví a liberální politici ve všech západních demokraciích − a otevřeli tím prostor pro nástup populismu a nacionalismu. Zvlášť bita je sociálnědemokratická levice, která s růstem blahobytu ztratila většinu svých tradičních sociálních témat a ta nová zatím neumí uchopit.

Donald Trump svými kroky vůči imigrantům − jako je návrh zakázat automatické udělování občanství narozením − útočí na základ americké identity, která je postavena na přijímání imigrantů. "Identita Američanů je založena na soustavě přesvědčení a způsobu života, nikoli na etnicitě," píše ve své nové knize o politice identity americký politolog Francis Fukuyama.

"Nyní ale potřebuje znovu definovat po útocích zleva i zprava. Mnoho nových bílých nacionalistů na pravici se chce vrátit zpět k identitě založené na rase, národnosti nebo náboženství. Na levici zase politika identity podkopala americký příběh zdůrazňováním obětí a přesvědčováním, že rasismus, diskriminace na základě pohlaví či další formy vyloučení jsou nedílnou součástí americké DNA," tvrdí Fukuyama.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.