Od našeho zpravodaje z USA - V moderním, velkoryse řešeném koncertním sále Kennedyho centra ve Washingtonu je všech 2400 míst obsazených. Na pódiu právě vrcholí koncert České filharmonie, po Dvořákově Slovanském tanci šéfdirigent Semjon Byčkov přidává ještě jeden z Brahmsových Uherských tanců. Publikum vypadá vrcholně nadšené, dokonce se ozývá potlesk do rytmu. Poučení návštěvníci vědí, že přízeň věnují tělesu čerstvě poctěnému Cenou Antonína Dvořáka.

V této atmosféře se v pondělí nesla americká připomínka výročí vzniku Československa. Koncertu předcházela společenská událost, na níž se podílelo české velvyslanectví ve Washingtonu a kde bylo možné zahlédnout někdejší americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou, současného amerického velvyslance v Česku Stephena Kinga či jeho předchůdce Andrewa Schapira. Přijel také český ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Laureátem Dvořákovy ceny udělované od roku 2009 Akademií klasické hudby letos poprvé není sólista, ale orchestr. Její převzetí bylo hlavním bodem společenské části oslav. Předal ji zakladatel investiční skupiny KKCG Karel Komárek, který přispěl na turné České filharmonie do USA.

Ne náhodou se ceremoniál uskutečnil v Kennedyho centru − Komárek je od loňska předsedou jeho mezinárodního výboru pro kulturu a na místní stagi zajišťuje prostor mladým českým hudebníkům. "Je to hluboce symbolická událost, oslavujeme výročí republiky a zároveň připomínáme velikána naší kulturní historie Antonína Dvořáka. Jsem rád, že tento moment prožíváme na půdě tak významné instituce," řekl Komárek. Také generální ředitel České filharmonie David Mareček zdůraznil, jak je důležité, že cenu přebírá právě tady a teď. "Zavazuje nás to, abychom po světě dál šířili odkaz jedinečných českých hudebníků," pronesl.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.