Ve sněmovně začíná zuřit kulturní válka. Na pořad jednání přichází návrh, aby homosexuální páry mohly uzavírat manželství. Vláda ho podporuje, ale přijetí není jisté. Poslanecké kluby budou mít volné hlasování a ve všech, s výjimkou pirátů, najdeme zákonodárce, kteří jsou zásadně proti.

Věcný důvod, proč manželství homosexuálů neumožnit, přitom neexistuje. Klasický argument, že zavedení manželství pro gaye a lesby "ohrozí tradiční rodinu", je naprosto dutý. Jeho absurditu nejlépe vystihuje známý kreslený vtip − ve dveřích bytu stojí mladík žmoulající čepici a vyvalenému chlápkovi v pantoflích říká: "Dobrý den, já jsem homosexuál a přišel jsem zničit vaši tradiční rodinu!" Každý, kdo není úplně zabedněný, přece vidí, že rodiny dnes ohrožuje úplně něco jiného než homosexuálové: domácí násilí, alkoholismus, chudoba, exekuce, neschopnost státu usnadnit sladění pracovního a rodinného života, kult individualismu a tak dále. Říkat, že manželství homosexuálních párů ohrozí tradiční rodiny, je podobné jako tvrdit, že když si soused koupí stejné auto, jako máte vy, zadře se vám motor nebo prasknou gumy.

Pak je tu další oblíbený argument odpůrců: sňatky mají být homosexuálům zapovězeny, protože smyslem manželství je produkce dětí. Jenže ouha − existuje i spousta heterosexuálních párů, které děti mít buď nemohou, nebo nechtějí. A nikdo jim v uzavírání manželství nebrání. Kdyby zastánci argumentu "manželství homosexuálům ne, protože nebudou mít vlastní děti" byli konzistentní, museli by u heterosexuálních párů při sňatku vyžadovat potvrzení o plodnosti a písemný závazek, že se budou o potomstvo aktivně pokoušet. Jinak smůla. Pokud vám to připadá jako totalitní nonsens, máte pravdu. Je to úplně stejné jako bránit v manželství homosexuálům.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru