O výstavbě nových jaderných bloků nemůžeme rozhodovat pod tlakem dodavatelů. Jedno z nejzásadnějších rozhodnutí bychom neměli dělat ve stresu.

Zdánlivě nevinná a bezpochyby racionální slova ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové pronesená aktuálně pro agenturu Bloomberg a následně pro časopis Respekt posouvají debatu o stavbě jaderného bloku (či bloků) do nové fáze. Konečně padla dlouho opakovaná mantra, že reaktory se prostě postaví za každou cenu a ČEZ je zaplatí, protože na to má.

Že nejde o partyzánský postup ministryně Novákové, která se s energetikou profesně potýká jen necelý půlrok, kdy šéfuje ministerstvu průmyslu, následně potvrdil Andrej Babiš. Ten včera řekl, že záměr zvyšovat podíl jádra ve výrobě elektřiny platí, je ale třeba zvažovat všechny alternativy.

Opět racionální a nenapadnutelná věta. Jenže i ta v českém kontextu znamená obrat. Už proto, že premiér jako jednu z možných cest připustil prodloužení životnosti Dukovan o 10 let a hlavně se zmínil o potížích s výstavbou jaderných bloků v jiných zemích. Květnová cesta do Finska, kde se předseda vlády zajímal o dlouhodobě problémový třetí blok elektrárny Olkiluoto, který se staví od roku 2005 a stále není v provozu, se tak zúročila. Podobně zřejmě na Babiše působí dostavba jaderné elektrárny Mochovce, o níž slovenská média píší jako o černé díře.

Státní energetická koncepce je tak i ve své aktualizované verzi vlastně už mrtvá. Nalinkovaný harmonogram počítající s nahrazením starých dukovanských bloků novým zdrojem se zjevně stihnout nedá. Prodloužení životnosti pětisetmegawattových bloků spuštěných v letech 1985−1987 je tak nejsnadnější cestou, jak z problému vybruslit a podíl výroby elektřiny z jádra dramaticky neměnit.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru