Uchovávají se v peněženkách a slouží jako prostředek směny. Nejde však o papírové ani kovové peníze. Kryptoměny existují pouze ve virtuálním světě čísel a algoritmů. Přesto mají podle mnohých zastánců blíž hotovosti než bezhotovostním částkám na účtech. Při placení digitálními měnami totiž není zapotřebí třetí strany, která by platbu zprostředkovala. O vše se postará decentralizovaná síť tisíců takzvaných těžařů. Ti propůjčují výpočetní výkon svých procesorů k tomu, aby síť fungovala. Potvrzují transakce a za to jsou odměňováni určitým obnosem kryptoměny, kterou takto "těží".

Ve výsledku tedy platba bitcoinem probíhá jako předání z ruky do ruky. Mnohé kryptoměny si proto slovo cash přibraly i do názvu − například bitcoin cash nebo dash (z anglického digital cash). Zásadním rozdílem mezi fyzickou a digitální platbou je uložení transakcí v balíčku dat, takzvaném bloku. Tyto bloky se na sebe následně řetězí do databáze zvané blockchain, v níž je uchována informace o všech minulých platbách. Je to nutné, aby nedocházelo k podvodům. Díky block­chainu nelze zaplatit z jedné digitální peněženky dvěma lidem současně. Systém rozpozná, že peníze byly už jednou odeslány.

A právě od technologie blockchain si mnozí slibují, že lidstvo a především internetové prostředí posune opět o krok dál. "Je to historická inovace, která zásadně promění svět, jak ho známe," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Sainu Nannat, šéf londýnské společnosti BlockchainExpert, který ve středu vystoupil na pátém ročníku konference HN Cashless Future o bezhotovostní společnosti a byznysu.

Sainu Nannat

Je blockchainový nadšenec a CEO společnosti BlockchainExpert London. Sainu Nannat (vpravo) je známým konzultantem, pomáhal několika organizacím rozvíjet jejich blockchainovou strategii. Vyvinul mnoho softwarových produktů a navrhl několik obchodních a procesních modelů pro technologické společnosti. Byl součástí týmu firmy Cybrosys Technologies, který navrhl mimo jiné software proti praní špinavých peněz.

HN: V čem je tato technologie tak revoluční?

Přináší důvěru. Blockchain nahrazuje třetí stranu v transakcích a dohodách tím, že do systému vnáší možnost důvěřovat si přímo, což nikdy v minulosti nebylo možné. Banky, vlády, právní systémy a většina třetích stran existuje jen proto, že si lidé nevěří. Třetí strany ověřují transakce a dohody a tento proces je velmi nákladný.

HN: Byl tu blockchain už před bitcoinem?

Ano i ne. Existovalo několik decentralizovaných sítí, které do jisté míry řešily problém s možným výpadkem, plynoucím z poruchy na jednom centrálním místě. Ale bitcoin jako první přišel s blockchainem, který do sítě zavedl důvěru.

HN: Je tato databáze stále pevně propojena s kryptoměnami, nebo už si našla své využití i mimo svět digitálních peněz?

Existují dva druhy kryptoměn. První jsou vyvinuty za účelem používání jako běžné peníze − to je bitcoin, litecoin a podobně. Druhou kategorií jsou kryptoměny, které nesou hodnotu v rámci určitého projektu. Aby mohl blockchain běžet hladce, potřebuje uvnitř systému takovéto nositele hodnoty, které zajišťují, že transakce a další aktivity probíhají tak, jak mají. Protože neexistuje třetí strana, která by transakce ověřovala, uživatelé, kteří zajišťují funkčnost sítě, musí dostávat za tuto činnost odměnu.

HN: Když za vámi přijde zákazník a zeptá se, co mu může blockchain přinést, jak odpovídáte?

Záleží na mnoha faktorech. Tato technologie je dnes víc humbuk než realita. Každý se snaží s její pomocí něco pro svůj byznys udělat. Víc než 60 procent poptávek, které dostáváme, jsou od lidí, kteří vůbec této technologii nerozumí. Takže naší primární prací jsou konzultace a právě zjišťování toho, jak může být pro byznys zákazníků blockchain relevantní. Zkoumáme trh a poskytujeme jim zprávy o aktuálních novinkách a změnách v odvětví.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru