Uchovávají se v peněženkách a slouží jako prostředek směny. Nejde však o papírové ani kovové peníze. Kryptoměny existují pouze ve virtuálním světě čísel a algoritmů. Přesto mají podle mnohých zastánců blíž hotovosti než bezhotovostním částkám na účtech. Při placení digitálními měnami totiž není zapotřebí třetí strany, která by platbu zprostředkovala. O vše se postará decentralizovaná síť tisíců takzvaných těžařů. Ti propůjčují výpočetní výkon svých procesorů k tomu, aby síť fungovala. Potvrzují transakce a za to jsou odměňováni určitým obnosem kryptoměny, kterou takto "těží".

Ve výsledku tedy platba bitcoinem probíhá jako předání z ruky do ruky. Mnohé kryptoměny si proto slovo cash přibraly i do názvu − například bitcoin cash nebo dash (z anglického digital cash). Zásadním rozdílem mezi fyzickou a digitální platbou je uložení transakcí v balíčku dat, takzvaném bloku. Tyto bloky se na sebe následně řetězí do databáze zvané blockchain, v níž je uchována informace o všech minulých platbách. Je to nutné, aby nedocházelo k podvodům. Díky block­chainu nelze zaplatit z jedné digitální peněženky dvěma lidem současně. Systém rozpozná, že peníze byly už jednou odeslány.

A právě od technologie blockchain si mnozí slibují, že lidstvo a především internetové prostředí posune opět o krok dál. "Je to historická inovace, která zásadně promění svět, jak ho známe," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Sainu Nannat, šéf londýnské společnosti BlockchainExpert, který ve středu vystoupil na pátém ročníku konference HN Cashless Future o bezhotovostní společnosti a byznysu.

Sainu Nannat

Je blockchainový nadšenec a CEO společnosti BlockchainExpert London. Sainu Nannat (vpravo) je známým konzultantem, pomáhal několika organizacím rozvíjet jejich blockchainovou strategii. Vyvinul mnoho softwarových produktů a navrhl několik obchodních a procesních modelů pro technologické společnosti. Byl součástí týmu firmy Cybrosys Technologies, který navrhl mimo jiné software proti praní špinavých peněz.

HN: V čem je tato technologie tak revoluční?

Přináší důvěru. Blockchain nahrazuje třetí stranu v transakcích a dohodách tím, že do systému vnáší možnost důvěřovat si přímo, což nikdy v minulosti nebylo možné. Banky, vlády, právní systémy a většina třetích stran existuje jen proto, že si lidé nevěří. Třetí strany ověřují transakce a dohody a tento proces je velmi nákladný.

HN: Byl tu blockchain už před bitcoinem?

Ano i ne. Existovalo několik decentralizovaných sítí, které do jisté míry řešily problém s možným výpadkem, plynoucím z poruchy na jednom centrálním místě. Ale bitcoin jako první přišel s blockchainem, který do sítě zavedl důvěru.

HN: Je tato databáze stále pevně propojena s kryptoměnami, nebo už si našla své využití i mimo svět digitálních peněz?

Existují dva druhy kryptoměn. První jsou vyvinuty za účelem používání jako běžné peníze − to je bitcoin, litecoin a podobně. Druhou kategorií jsou kryptoměny, které nesou hodnotu v rámci určitého projektu. Aby mohl blockchain běžet hladce, potřebuje uvnitř systému takovéto nositele hodnoty, které zajišťují, že transakce a další aktivity probíhají tak, jak mají. Protože neexistuje třetí strana, která by transakce ověřovala, uživatelé, kteří zajišťují funkčnost sítě, musí dostávat za tuto činnost odměnu.

HN: Když za vámi přijde zákazník a zeptá se, co mu může blockchain přinést, jak odpovídáte?

Záleží na mnoha faktorech. Tato technologie je dnes víc humbuk než realita. Každý se snaží s její pomocí něco pro svůj byznys udělat. Víc než 60 procent poptávek, které dostáváme, jsou od lidí, kteří vůbec této technologii nerozumí. Takže naší primární prací jsou konzultace a právě zjišťování toho, jak může být pro byznys zákazníků blockchain relevantní. Zkoumáme trh a poskytujeme jim zprávy o aktuálních novinkách a změnách v odvětví.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru