Původně se zdálo, že český ministerský předseda nevyužije šanci představit bruselským politikům svou vizi budoucnosti Evropy. To vyvolalo vlnu kritiky na jeho adresu. Premiér Andrej Babiš během pondělí změnil postoj. Úřad vlády HN sdělil, že úředníci hledají pro Babišovo vystoupení nový termín. Na náročné slyšení před Evropským parlamentem, kde bude muset odpovídat i na nepříjemné dotazy, nakonec pojede.

Premiéři či prezidenti mají během podobných slyšení dvě až dvě a půl hodiny na to, aby debatovali s evropskými zákonodárci. Babiše čeká takové setkání poprvé.

"Dá se očekávat, že se poslanci budou ptát na aktuální témata," připustila europoslankyně za ANO Martina Dlabajová. Mnozí bruselští politici Babišovi dlouhodobě vytýkají jeho odmítání přijmout do Česka uprchlíky. V posledních týdnech navíc řeší, zda je kvůli eurodotacím pro firmy z holdingu Agrofert , které český premiér převedl do svěřenského fondu, ve střetu zájmů. "Premiér se pravděpodobně stane terčem palby nepříjemných otázek," potvrdil HN z Bruselu i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.