Zemi s osmou největší ekonomikou na světě čekají dramatické časy. Brazilci si v neděli zvolili prezidentem Jaira Bolsonara, který byl ještě před několika měsíci považován za outsidera. Ale poté, co se stal během kampaně v září terčem pokusu o atentát, aura oběti u mnoha voličů vyvolala dojem, že jedině bývalý armádní důstojník napraví nemoci země, jež je zatížena rekordním zadlužením a vysokou nezaměstnaností.

Největším otazníkem a zároveň potenciálně největším rizikem je odpověď na otázku, zda a jak vítězný hlasatel radikálních názorů splní své sliby. Ty zahrnují i ekonomické recepty takzvané chicagské školy, které například použil v 70. letech minulého století v Chile po armádním puči generál Augusto Pinochet. Byly založeny na masivní liberalizaci a deregulaci a jejich výsledky byly přinejmenším sporné.

Větší starosti však dělají mnoha lidem v Brazílii i mimo ni Bolsonarovy výroky zpochybňující základy demokracie. Patří k nim nejen výpady proti nezávislé justici, ale také třeba věta, že jako výsledek voleb uzná jen vlastní vítězství. Patří k nim však i recepty na boj proti kriminalitě v největší latinskoamerické zemi, kde bylo loni spácháno více než 60 tisíc vražd. Když Jair Bolsonaro tvrdí, že by policie měla zločince zabíjet, zdá se, že o trestu smrti nemá rozhodovat soud, ale uniformy na ulicích, což by koneckonců odpovídalo i jeho pozitivnímu hodnocení vojenské diktatury z let 1964 až 1985.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru