Německá politika už nebude taková jako dřív. Angela Merkelová oznámila stranickým šéfům, že se v prosinci nebude ucházet o post šéfky konzervativní strany. Ale kancléřkou chce zůstat do konce mandátu, tedy ještě tři roky.

V minulosti naznačovala, že se jí oddělení funkcí šéfa největší strany a vlády nelíbí, ale okolnosti − nepříliš dobré výsledky v regionálních volbách, naposledy teď o víkendu v Hesensku − ji přinutily jednat. Z Merkelové se stává "chromá kachna". Anglický výraz pro politika, který už jen dosluhuje a jehož vliv pomalu, ale jistě mizí, by k ní ale byl příliš příkrý. Stále je nejmocnější evropskou političkou a už jen podoba předávání moci nástupci či nástupkyni bude mít obrovský vliv na evropskou politiku, rozechvělou spory mezi centristickými a populisticko-nacionalistickými politiky a připravovaným odchodem Velké Británie z EU.

Merkelová chtěla, aby změna byla plánovaná a postupná. Ale situace ve vlastní straně se jí poněkud vymkla z rukou. To je pro Evropu špatná zpráva. Německá politika posledních let byla už tak nepředvídatelná. Ať si o kancléřce a její straně myslíme, co chceme, Evropská unie potřebuje stabilní a předvídatelné Německo jako motor, ideálně v tandemu s tím francouzským, o což se Merkelová s různými výsledky snažila. Jenže dříve oceňovaná německá stabilita se místo výhody stala přítěží, a to i za přispění kancléřky. Během osmnáctiletého vedení strany a třináctiletého vedení vlády neudělala příliš zásadních a zároveň rychlých rozhodnutí, ačkoli řešila takové věci jako záchranu eurozóny, ruský útok na Ukrajinu nebo uprchlickou krizi. Právě jeden z těch nemnoha nečekaných a důležitých kroků přispěl k tomu, že se situace vědkyni zvyklé na pečlivou přípravu začala vymykat z rukou − bylo to právě ono málo promyšlené, ale velice lidské gesto, které otevřelo německé, a potažmo evropské hranice pro statisíce uprchlíků.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru