Uvnitř malé aranžérské dílny uprostřed sídlišť na okraji Prahy to voní lepidlem a řezanými květinami. Vánoční sezona je už od září v plném proudu a skupina aranžérů a aranžérek vytváří jeden adventní věnec za druhým. Pečlivě umisťují svíčky a lepí ozdoby přesně podle vzoru. Málokdo by odhadl, že zakázka na 200 věnců vzniká pod rukama lidí s diagnózou epilepsie, ale i jejich dalším spolupracovníkům.

"Zpočátku jsme vůbec netušily, co podnikání obnáší, byla to velká divočina," vzpomíná Alena Červenková na rok 2011, kdy sociální podnik Aranžérie v Kamýku, mezi Modřany a Lhotkou, začal fungovat. Vznikl z iniciativy sociálních pracovnic z neziskové organizace Společnost E, která poskytuje podporu a pomoc epileptikům a jejich blízkým. Organizace před rokem 2008 nabízela těm, kteří o ně projevili zájem, aktivity, které rozvíjely jejich sociální návyky. S nápadem na zřízení aranžovací dílny přišla Martina Havlová. Epilepsii má její syn a vedle této zkušenosti je zároveň milovnicí květin. V podniku dělá vedoucí výroby. 

"Aranžování byla činnost, u které lidé s epilepsií na dlouho vydrželi. Viděli jsme také výsledky své práce, rychle se zlepšovali, i proto pro ni měli potřebnou motivaci a byli na své výtvory pyšní. Měli radost z práce a bavilo je tvořit. Uvažovaly jsme také o kurzech angličtiny, šachů nebo o zdravotním cvičení," popisuje Červenková, předsedkyně Společnosti E. Na dveřích za jejími zády visí dlouhý seznam realizovaných a naplánovaných zakázek, které je třeba do konce roku splnit. Zájem o služby aranžérské dílny je obrovský.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.