Německá kancléřka Angela Merkelová si díky studijnímu pobytu v tehdejším Československu umí stále objednat řízek a pivo česky. Mnohem důležitější je ale to, že jako politička má pro Česko a další země střední a východní Evropy velké porozumění. "Je jednoznačné, že odchází ten nejpřijatelnější partner, jakého Česko mohlo v Berlíně mít," říká Jakub Eberle, odborník na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů.

Merkelová oznámila, že v prosinci už nebude znovu kandidovat na funkci šéfky své Křesťanskodemokratické unie (CDU). "Já nesu zodpovědnost," prohlásila Merkelová o ztrátách své strany v nedělních volbách v Hesensku i propadu CDU v průzkumech veřejného mínění.

Kancléřkou Merkelová zůstává, ale je otázkou, jestli v úřadu vydrží až do konce funkčního období v roce 2021. Každopádně je zřejmé, že se po včerejšku přiblížilo datum jejího odchodu z vrcholné politiky. Merkelová potvrdila, že v budoucnu už na post kancléřky kandidovat nebude.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.