Kdo byl o víkendu v ulicích, musel mít radost. Oslavy 100. výročí vzniku Československa byly důstojné, ale v žádném případě "kožené" a formální. Husté špalíry lemující trasu vojenské přehlídky ukázaly, že se česká společnost, které se někdy připisuje laxnost a cynismus, s tradicí samostatného státu živě identifikuje a nikdo ji k tomu nemusí nutit.

Projevy nadšení, vlastenectví a jednoty ale nemohly zakrýt rozpory, se kterými se společnost potýká.Prezident Miloš Zeman promeškal příležitost projevit se ve výjimečný den jako skutečný prezident "dolních deseti milionů" a udělat vstřícné gesto směrem ke svým odpůrcům. Namísto toho zvolil vyostřenou konfrontaci. Tradiční seznam těch, které na Hrad odmítá zvát, rozšířil nově i o poslance, primátory, hejtmany, vysoké příslušníky justice. Oslavu státního svátku proměnil ve festival pomsty­chtivosti.

Prezidentův projev, ve kterém vyzval k boji s terorismem a odmítl "zbabělé" nápady na stahování našich jednotek z Afghánistánu, zaslouží ocenění. Ale následná ceremonie se stala smutnou podívanou. Vyznamenání úctyhodných osobností bylo v reálném čase devalvováno omedailováním ordinérních osob, pro jejichž ocenění se v zákoně o státních vyznamenáních důvod hledá opravdu těžko. Zeman udělil na jedné straně Řád bílého lva veliteli protinacistického odbojového hnutí Obrana národa Josefu Bílému, na druhé straně medaili Za zásluhy baviči Jiřímu Krampolovi. Vedle ocenění Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka, hrdinů zabitých v Afghánistánu, došlo na medaili pro popového zpěváka Michala Davida. Prostě zemanovská směsice nejkvalitnějšího zrna a obyčejných plev.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru