Střední odborné školy trpí kritickým nedostatkem učitelů, největší problém je to pro učiliště. Ministerstvo školství proto nyní chce do výuky zapojit více odborníků z praxe a připravuje novelu zákona, která má středním odborným školám angažování těchto vyučujících usnadnit. Především se zmírní podmínky pro doplnění základního pedagogického vzdělání, které zákon po učitelích žádá.

Školy už nyní mohou najímat odborníky, kteří nemají patřičné učitelské vzdělání. Jenže maximálně na poloviční úvazek. Pokud by takový člověk chtěl učit víc hodin, musí si nejdřív pedagogické vzdělání doplnit: vedle pedagogiky se vyžaduje i znalost psychologie a didaktiky.

Novela zákona má umožnit, aby "neučitel" mohl rovnou nastoupit na plný úvazek. "Bude mít tři roky na to, aby si vzdělání doplnil. Během dvou let mu bude škola poskytovat jako každému začínajícímu učiteli podporu uvádějícího učitele," řekla HN mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.