Na základních a středních školách chybí podle odhadů Učitelské platformy pět tisíc učitelů a každý rok odejde dalších 2700. Navíc odchází i učitelé z pedagogických fakult, takže nemá kdo učit budoucí učitele. Řada vyučujících je přestárlá (a to učí i důchodci), odchází celá jedna generace učitelů z tzv. silných ročníků, narozených v 50. letech minulého století.

Naopak do škol přichází nová populační vlna. Absolventi vysokých škol pedagogického směru to podle odborníků nezachrání. Až 50 procent "čerstvých" učitelů jde totiž mimo obor. Dnešní nástupní plat neláká. Otázkou je, nakolik − a hlavně jak rychle − se může situace změnit, pokud ministerstvo školství skutečně dodrží svůj slib, že učitelé mají v roce 2021 brát v průměru 46 tisíc korun, tedy 150 procent průměrné mzdy v Česku.

Alarmující situaci s nedostatkem učitelů má alespoň částečně vyřešit návrh zákona o pedagogických pracovnících, který by do škol dostal odborníky z praxe. Těm by nově dal na doučení pedagogiky tři roky. Týká se to odborných škol. Idea je, že vysloužilý řemeslník se nebude dál mořit v dílně, případně pokládáním dlaždic, ale bude předávat svoje zkušenosti a znalosti další generaci. Možná to na chvíli pomůže, nicméně problém s výukou a nedostatkem učitelů to nevyřeší. Protože nejde jen o odborníky a jen o střední školy.

Kromě výuky jazyků patří mezi nedostatkové profese učitelé matematiky, fyziky i programování, a to na všech typech škol, nejen na těch odborných. Lze to pochopit, jde o obory, které jsou aktuálně velmi dobře placené. Tedy všude mimo oblast školství. Do školy bez odborné pedagogické průpravy ovšem tak jako tak nesmí.

Co si asi pomyslí jaderný fyzik, když nedostane možnost učit na gymnáziu, protože nemá pedagogickou nadstavbu?

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru