Každou neděli někteří rodiče z pařížského předměstí Pantin vodí své děti do malé školy, kterou provozuje tamní mešita. Polovinu ze tří hodin výuky děti stráví učením arabštiny, druhou pak studiem Koránu, popisuje list Wall Street Journal.

A to se možná brzy změní. Francouzský prezident Emmanuel Macron zvažuje, že výrazně rozšíří nabídku arabštiny na běžných státních školách. Slibuje si od toho, že děti už nebudou muset chodit do mešit, které se v některých případech staly semeništěm radikálního islámu.

"Oživení výuky arabštiny je klíčem, protože lekce tohoto jazyka se pro islamisty staly nejlepším prostředkem, jak nalákat mladé do jejich mešit a škol," uvedl ve své zprávě Hakim El Karoui z pařížského think-tanku Institut Montaigne. Francouzská vláda se chce jeho zprávou inspirovat.

Učí se jen Korán

Děti nebo mladiství chodí na arabštinu do škol, které nejčastěji financují země ze severu Afriky, jako jsou Maroko nebo Alžírsko. Existuje riziko, že v některých z nich působí radikálové, kteří mohou mladé Francouze ovlivňovat.

Někdy se také objevují případy, že na podobných školách dokonce působí učitelé, kteří sami ne­umí výborně arabsky, a děti se tam učí nazpaměť jen verše z Koránu. Islamisté si tak na těchto školách mohou připravit půdu pro pozdější indoktrinaci.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.