Padesát tisíc vojáků Severoatlantické aliance a jejích spojenců se v Norsku účastní největšího cvičení západních armád od konce studené války. Vojáci z 31 států trénují, jak osvobodit členskou zemi napadenou nepřítelem. Scénář manévrů zvaných Trident Juncture připomíná reakci na možný útok do Pobaltí, podmínky jsou ale arktické.

Aliance se snaží najít odpověď na masivní ruská cvičení z posledních let, kterých se účastní desítky až stovky tisíc vojáků. Potřebuje ujistit členské země hlavně na východním křídle, že je schopna jim přijít na pomoc a ubránit je. A to v situaci, kdy Evropané většinou jen pomalu a neochotně zvyšují své výdaje na obranu a ztěžka si uvědomují závislost na vojenské pomoci Spojených států. Například nynějšího cvičení se účastní dvacet tisíc Američanů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.