Takzvaný syndrom hodné holky se podle psycholožky Terezy Špinarové může v práci projevovat jako neschopnost odmítnout úkoly nebo požadavky nadřízených a kolegů či prosadit vlastní zájmy. "Takovým lidem dělá větší problém říct si o zvýšení platu nebo odmítnout přesčasy. Často si vyčítají, že toho nedělají v práci dost nebo že by toho mohli dělat víc nebo lépe," popisuje. Z výzkumu americké univerzity Rice vyplývá, že říct "ne" dělá mnohem větší problém ženám než mužům.

Obecně jsou syndromem nejvíce postiženi jedinci se silně vyvinutou empatií, jejichž psychická pohoda se odvíjí od pohody v jejich okolí. Problém je podle Špinarové biologicky podmíněn a jeho kořeny se často nacházejí v dětství. "Mláďata savců potřebují rodiče, aby přežila. Rozčílit rodiče je život ohrožující věc a v naší psychice je to dlouhodobě zakódováno," vysvětluje. Emocionálním komunikačním typům tato strategie chování zůstává na celý život. "Všichni chceme být přijati, respektováni, milováni a chváleni, nicméně emoční typy po tom touží nejvíc."

Hodné holky firmám nesvědčí

Za častý výskyt syndromu u žen může podle psycholožky výchova a dodnes přetrvávající společenské stereotypy o postavení žen ve společnosti: "Ještě generace narozená kolem roku 1960 byla vychována tak, že žena je ta, která se stará o děti a domácnost, zatímco muž je hlava rodiny." Proměna začala u současných čtyřicátníků. Přestože se trendy ve výchově mění, některé konzervativní prvky jsou podle psycholožky ve společenských zvycích přítomny dodnes. "Součástí manželského slibu královské rodiny je dodnes slib ženy poslouchat svého manžela," poukazuje Špinarová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru