Zhruba o tunu chleba a skoro o tisíc piv měsíčně více si dnes může koupit v Česku člověk s průměrnou měsíční mzdou než prvorepublikový dělník v roce 1921. Vyplývá to alespoň z dostupných statistik. Jak byste z tohoto srovnání vyšli se svým současným příjmem vy, si můžete spočítat v kalkulačce pod tímto článkem.

Ceny zboží a tím i životní úroveň se během trvání první republiky výrazně měnily. Jejich vývoj poznamenaly dva zásadní zlomy. Jednak doznění vlivu 1. světové války na československé hospodářství a jednak hospodářská krize na přelomu 20. a 30. let minulého století.

V prvním případě se zastavil strmý růst cen základních a bylo například možné v roce 1921 ukončit přídělový systém. Ve stejném období dosáhly svého prvorepublikového vrcholu také mzdy. V dalších několika letech jak příjmy, tak výdaje domácností za běžné životní potřeby poměrně rychle klesaly. Přičemž pokles cen byl ve srovnání se snižováním mezd znatelně nižší a životní úroveň většiny obyvatel tak spíše rostla.

Od poloviny 20. let nastává období relativní stability a mírného růstu cen i mezd. To je ukončeno až začátkem již zmíněné světové hospodářské krize v roce 1929 a letech následujících, která tehdejší československou ekonomiku zasáhla velmi silně. S tím přichází opět výrazný pokles obou ukazatelů. Životní úroveň navíc negativně ovlivňuje vysoká nezaměstnanost. Po odeznění krize již ceny ani mzdy nezaznamenávají větší růst ani propad a jsou poměrně stabilní až do zániku první republiky v roce 1938.

Poměrně zajímavý je rozdíl ve vývoji cen u jednotlivých druhů zboží. Velice citlivě na ekonomický vývoj reagovaly například ceny chleba, mléka a masa. Naopak vůči změnám odolné bylo za celou prvorepublikovou éru pivo, stejně jako máslo a vejce. 

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru