Americká internetová společnost Google kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování od roku 2016 propustila 48 zaměstnanců, včetně 13 vysoce postavených manažerů. S odvoláním na e-mail, který generální ředitel Googlu Sundar Pichai zaslal zaměstnancům a který byl následně zveřejněn, o tom v pátek informoval zpravodajský server BBC.

Dopis byl napsán v reakci na americký list The New York Times (NYT), podle něhož tvůrce operačního systému Android Andy Rubin dostal po odchodu z Googlu v roce 2014 odstupné ve výši 90 milionů dolarů, přestože v té době čelil obvinění ze sexuálního zneužití. V roce 2013 měl v hotelovém pokoji přinutit zaměstnankyni, se kterou měl mimomanželský poměr, k orálnímu sexu.

Rubinův mluvčí Sam Singer podle NYT obvinění odmítl a uvedl, že Rubin Google opustil v roce 2014, aby založil firmu Playground poskytující podporu mladým technologickým firmám.

Pichai v dopisu napsal, že se mu článek NYT "četl těžce", a zdůraznil, že Google přistupuje "smrtelně vážně" k zajištění "bezpečného a inkluzivního pracovního prostředí".

"Chceme vás ujistit, že se každou stížností na sexuální obtěžování či nevhodné chování zabýváme, vyšetřujeme ji a konáme," pokračoval šéf Googlu. Doplnil, že lidé, kteří v uplynulých dvou letech v souvislosti se těmito stížnostmi dostali výpověď, neobdrželi finanční kompenzaci.

Článek NYT s odvoláním na dva nejmenované vysoce postavené zaměstnance Googlu uvádí, že někdejší šéf společnosti Larry Page požádal Rubina, aby z firmy odešel kvůli obvinění z nevhodného sexuálního chování vůči zaměstnankyni.

Podle listu Google došel k závěru, že stížnost zaměstnankyně byla důvěryhodná. Zda tomu tak opravdu bylo, nicméně Google oficiálně nepotvrdil, píše BBC. Rubin uvedl, že se žádného nevhodného chování nedopustil a Google opustil na vlastní žádost.