Plány na vybudování okruhu pro testování vozů bez řidiče zatím v Česku představovaly jen soukromé společnosti. Nyní se do hry zapojuje také stát. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) hodlá do konce roku vyzvat firmy, které by měly o stavbu státního testovacího okruhu neboli polygonu zájem, k podání nabídek.

"Směřujeme k tomu, momentálně dokončujeme zadávací dokumentaci na státní polygon," říká mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Kromě samořídících vozů by se na okruhu testoval například i přenos dat či určování polohy, které jsou pro pohyb aut bez řidiče nezbytné.

Současná světová nabídka testovacích okruhů poptávce firem nestačí. "Zájem o jejich využití je velmi vysoký, využívají je jak výrobci automobilů, tak dodavatelé jednotlivých technologií. Běžná čekací doba se pohybuje v řádu měsíců," tvrdí mluvčí Škody Auto Zdeněk Štěpánek. Mladoboleslavská automobilka proto využívá také vlastní testovací dráhy, které patří koncernu Volkswagen. I zde však musí zkoušky plánovat dlouho dopředu. Firma by proto uvítala, kdyby v tuzemsku vyrostly další polygony. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.