Dodnes, když se svých studentů ptám na vysvětlení některého jevu, argumentují často dědictvím komunismu. Slýchám to často v debatách, v hospodách, v médiích. Stále se nám hrozně hodí termín "postkomunistická země" nebo blok. Což je zvláštní, protože letošních sto let naší státnosti můžeme oslavit jako země, která má za sebou komunismus již bezmála třicet let. Třicet let, to je celá generace. Třicet let netrvala ani první republika. První republika trvala přesně dvacet let, 1918−1938, a podívejte se, co vše se za tu dobu stihlo.

Naše nová svoboda trvá o polovinu déle, než panoval mír první republiky, a teprve loni jsme s velkou pompou otevřeli zrekonstruovanou Werichovu vilu. A díkybohu za to, ale trvalo nám třicet let, než se nám podařilo zrekonstruovat tuto krásnou budovu na krásném místě, kolem které prošel snad každý návštěvník Prahy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru