Drahé vyšetření, které si dnes těhotné ženy platí ze svého, by už brzy mohly hradit pojišťovny. Z krve matky při něm laboratoř zkoumá DNA plodu a zjišťuje, zda bude dítě postižené Downovým syndromem. Změnu chystá ministerstvo zdravotnictví společně se zástupci genetických laboratoří. Cena vyšetření se pohybuje kolem 15 tisíc korun.

"Tolik dnes pojišťovnu stojí veškerá péče o ženu během celého těhotenství," prohlašuje Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické společnosti, které se záměr ministerstva nelíbí.

Gynekologové upozorňují, že těhotné ženy mají k dispozici jiná spolehlivá vyšetření placená pojišťovnou. Úhrada testů známých jako NIPT či Prenascan by zvedla výdaje pojišťoven o desítky až stovky milionů korun. Jde přitom o oblast, ve které jsou dominantními hráči firmy z portfolia společnosti Hartenberg Capital ze svěřenského fondu Andreje Babiše, předsedy vlády a šéfa hnutí ANO.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.