Centrální banka bude za týden rozhodovat, jestli dál zdraží peníze. Letos už zvedla základní úrokové sazby čtyřikrát. Komerční banky podle nich stanovují, za kolik poskytují úvěry jednotlivcům a firmám. Slouží pro ně také jako vodítko pro úročení bankovních vkladů.

Jedním ze sedmi členů bankovní rady ČNB, který bude o nastavení úrokových měr rozhodovat, je Marek Mora. Podle něj oslabující kurz koruny vůči euru naznačuje cestu ke zvýšení úroků. Ale jde pouze o jeden z předpokladů, proč by banka mohla změnit svou základní sazbu, kterou v září nastavila na 1,50 procenta.

Mora vidí za oslabením koruny, jejíž kurz se ve středu pohyboval kolem 25,8 CZK/EUR, vývoj na světových trzích. Na něj mají nejvýraznější dopad snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa změnit pravidla ve světovém obchodu či obavy z možného chaotického odchodu Velké Británie z Evropské unie.

"Současný kurzový vývoj, zejména koruny vůči euru, umožňuje i nadále zvyšovat úrokové sazby," uvedl Mora v rozhovoru pro HN a dodal, že bude-li oslabování koruny pokračovat, růst sazeb "v malých krocích − po 0,25 procentního bodu" – je představitelný.

Do loňského jara držela ČNB několik let pomocí intervencí hodnotu měny nad 27 korunami za euro. Poté začala koruna postupně posilovat. K obratu došlo na přelomu dubna a května.

Tehdy ČNB odhadovala, že by se hodnota domácí měny oproti euru mohla letos dostat na 24,9 koruny. Nyní je její hodnota zhruba o korunu slabší. Slabší česká měna zdražuje zboží z dovozu a tím tlačí na růst inflace. Ta se nyní pohybuje nad dvouprocentním cílem, který ČNB považuje za prospěšný pro domácí ekonomiku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru