Centrální banka bude za týden rozhodovat, jestli dál zdraží peníze. Letos už zvedla základní úrokové sazby čtyřikrát. Komerční banky podle nich stanovují, za kolik poskytují úvěry jednotlivcům a firmám. Slouží pro ně také jako vodítko pro úročení bankovních vkladů.

Jedním ze sedmi členů bankovní rady ČNB, který bude o nastavení úrokových měr rozhodovat, je Marek Mora. Podle něj oslabující kurz koruny vůči euru naznačuje cestu ke zvýšení úroků. Ale jde pouze o jeden z předpokladů, proč by banka mohla změnit svou základní sazbu, kterou v září nastavila na 1,50 procenta.

Mora vidí za oslabením koruny, jejíž kurz se ve středu pohyboval kolem 25,8 CZK/EUR, vývoj na světových trzích. Na něj mají nejvýraznější dopad snahy amerického prezidenta Donalda Trumpa změnit pravidla ve světovém obchodu či obavy z možného chaotického odchodu Velké Británie z Evropské unie.

"Současný kurzový vývoj, zejména koruny vůči euru, umožňuje i nadále zvyšovat úrokové sazby," uvedl Mora v rozhovoru pro HN a dodal, že bude-li oslabování koruny pokračovat, růst sazeb "v malých krocích − po 0,25 procentního bodu" – je představitelný.

Do loňského jara držela ČNB několik let pomocí intervencí hodnotu měny nad 27 korunami za euro. Poté začala koruna postupně posilovat. K obratu došlo na přelomu dubna a května.

Tehdy ČNB odhadovala, že by se hodnota domácí měny oproti euru mohla letos dostat na 24,9 koruny. Nyní je její hodnota zhruba o korunu slabší. Slabší česká měna zdražuje zboží z dovozu a tím tlačí na růst inflace. Ta se nyní pohybuje nad dvouprocentním cílem, který ČNB považuje za prospěšný pro domácí ekonomiku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru