Není to ani tři čtvrtě roku, co Česká národní banka začala po několikaleté, intervencemi způsobené pauze zveřejňovat prognózu vývoje koruny. A už během této doby provedla pod tlakem reality tak výrazné korekce, že by se daly klidně označit jako otočky.

V únoru experti ČNB v dokumentu, kterým se sedmička centrálních bankéřů při nastavování měnových podmínek do velké míry řídí, tvrdili, že letos bude průměrný kurz koruny k euru 24,90. Ovšem jako naschvál se právě tehdy vývoj otočil. Koruna začala oslabovat a k predikované průměrné úrovni se kurz nedostal ani na dohled. V květnu měnová sekce centrální banky trvala na svém a znovu zakomponovala do prognózy rychlé posílení. V právě probíhajícím čtvrtletí mělo euro stát 24,60, ovšem reálně je více než o korunu dražší.

V pořadí už třetí kurzová věštba ze srpna musela vzít pro nejbližší budoucnost v úvahu předchozí vývoj, ale stále vidí zářné kurzové zítřky. Už na jaře bychom se tak měli opět dočkat eura za 24,60. Když se pak podíváme na krajní hodnoty, je dle ČNB stejně pravděpodobné, že kurz ustřelí k 23 korunám, jako k 26,20.

Těžko počítat s tím, že by koruna najednou začala další prognózu, jež vyjde za týden, "poslouchat".

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru