Vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího vystavila Západ dilematu, které není nové, protože ve světě politiky se hodnoty a zájmy do střetu dostávají pravidelně. V daném případě však řešení může mít až strategickou váhu.

Připomeňme: Podle všech dostupných známek vražda vykazuje zcela odpudivé rysy. Odehrála se na saúdskoarabském generálním konzulátě v Istanbulu, tedy na diplomatické půdě, která je sice chráněna před zasahováním hostitelské země, ale pouze za jistých podmínek, například že tato výsada nebude zneužívána k porušování zákonů, natožpak k hrdelním zločinům. Bylo tedy porušeno mezinárodní právo.

Zadruhé, vražda byla předem naplánována a spáchána zvláště ohavným způsobem a novinář se stal obětí s největší pravděpodobností pouze proto, že využíval svobody slova ke kritice saúdskoarabského režimu. Byla porušena jedna ze základních všeobecně uznávaných demokratických hodnot, a to okázale drastickým způsobem.

V ideálním světě by měl Západ odsoudit vraždu novináře a následovat by měly konkrétní politické a ekonomické kroky, například zbrojní embargo, které ohlásilo Německo a k němuž vyzývá i ostatní evropské země. Ve světě reálné politiky se však uplatňují jak hodnoty, tak zájmy a v případě Saúdské Arábie jsou ty druhé nepřehlédnutelné. Monarchie je nejsilnějším hráčem ve světovém obchodu s ropou, který těží 10 milionů barelů denně, a je zásadním mocenským faktorem na Blízkém východě. Uplatnit vůči ní zbrojní embargo znamená zvážit možné reakce − ty saúdskoarabské i ty americké.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru