Zaměstnanci huti ArcelorMittal Ostrava se obávají příchodu nových indických majitelů ze společnosti Liberty House vlastněné Sandžívem Guptou. Ten chce hutě koupit od Lakšmího Mittala. V dopise Evropské komisi, která bude prodej potvrzovat a může výběr i zamítnout, zástupci odborů tvrdí, že transakce mezi ocelářskými magnáty porušuje podmínky, jež letos v květnu Brusel pro prodej nastavil − tedy dostatečné investice a zajištění rozvoje hutí.

"Pokud Evropská komise nezareaguje a naše obavy nebudou vyvráceny, hrozí v regionu sociální neklid. Jsme připraveni se bránit i jinak," řekl Petr Slanina, předseda základní organizace podniku.

Světová ocelářská jednička, holding ArcelorMittal, současně prodává šest hutí v Evropě. Jinak by Evropská komise, jež na vnitřním trhu působí jako antimonopolní úřad, zablokovala skupině akvizici největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Za ni je Lakšmí Mittal ochoten dát 1,8 miliardy eur a další čtyři miliardy eur investovat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru