Popularita bohatě dotovaného studijního programu Evropské unie Erasmus v České republice klesla. Jedním z důvodů je neochota vysokých škol uznávat studentům kredity získané v zahraničí. Způsob výuky a náplň předmětů se úplně nekryjí s tím, co se učí doma. Řada těch, kdo se vracejí z ciziny, si stěžuje. Nutnost splnit po návratu povinnosti v předmětech, které domovská univerzita považuje za klíčové, ve většině takových případů vede k nechtěnému prodloužení studia. Jakub Tesař z Domu zahraniční spolupráce, který program Erasmus zaštiťuje, hodlá problém nastolit v diskusi se zástupci škol.

"Když jsem se vrátila, něco mi uznali pro hlavní předměty, ale většinu mi připsali k volitelným," popsala HN studentka Univerzity Palackého v Olomouci, která si nepřála zveřejnit své jméno. I ona studium musela kvůli neuznaným kreditům nedobrovolně prodlužovat, čímž u ní atraktivita Erasmu výrazně utrpěla. "Už jsem znovu nevyjížděla. Věděla jsem, že bych si zkomplikovala studium na obou oborech," dodala.

Že je situace složitá, uznávají i samy univerzity. Některé podle informací HN studenty dokonce dopředu varují, aby si zahraniční zkušenost právě s ohledem na možné nesplnění kreditové povinnosti dobře rozmysleli.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.