Většina připomínek ke stému výročí vzniku Československa je, řekněme, muzeálního rázu. Točí se nové filmy, píší se nové knihy, pořádají se konference historiků. Máme ankety o nejlepšího podnikatele od roku 1918 či o nejzásadnější kulturní počiny za posledních sto let. Všechno je výpravné, dobře poskládané, asi jako když sledujete perfektně vyvedenou multimediální expozici. Pak ale vyjdete z "muzea" a řeknete si: Bylo to hezké, ale co mi to vlastně říká, k čemu mi to dnes je? A někdo si neřekne ani to − třetina lidí do 24 let vzdor všemu tomu vzpomínání nakonec stejně nemá tušení, co se 28. října odehrálo.

Možná by proto bylo dobré trvat na tom, že první republika ani dnes není jen muzeální expozice. Ale že svým způsobem žije. Či alespoň že má pro dnešek praktický význam. Nejde ani tak o to, že na první republiku lze odkazovat jako na dobu, kdy Československo patřilo mezi nejvyspělejší země světa. To sice může kdekdo využívat k pábení, že nás na tuhle pozici vrátí, ale jsou to jen laciné, duté a povýtce kýčovité sliby. Podstatnější je ale politická tradice demokratické první republiky. Právě ta je totiž tím, co nás nyní svým způsobem chrání před explozí autoritářského populismu.

Zní to divně? Vysvětlím. Dnešní nacionální populisté zpravidla používají odkazy na "slavnou minulost", do které slibují své voliče symbolicky vrátit. Jak to hezky formuloval bulharský politolog Ivan Krastev: Neslibují jim lepší budoucnost, ale návrat do "lepší minulosti". Třeba Viktor Orbán takto používá "Velké Maďarsko" z doby před první světovou válkou a skrze oživování tohoto nacionálního mýtu získává většinovou podporu.

V Česku máme také jedno oslavované a připomínané období úspěchu − první republiku. Ale vtip je v tom, že právě její příběh se zneužití v populistických vyprávěních vzpírá. První republika byla relativně liberálním, demokratickým a mnohonárodnostním státem. Proto se k budování nacionálně-populistických koncepcí moc nehodí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru