Po 16 letech přítomnosti v Afghánistánu si někteří občané stále kladou otázku, k čemu je dobré tam být. Zvláště pak v situaci, kdy tam umírají čeští vojáci a stále silněji zaznívají hlasy, že bychom měli z této země odejít. Ne vždy je jejich vinou, že to nevědí, a jsme povinni jim to vysvětlit. Takže proč zůstat v Afghánistánu:

Protože islamistický radikalismus je jednou z hlavních bezpečnostních hrozeb. Tálibán je hnutí tvrdého kalibru a už v minulosti prokázal, kam vede jeho vláda. Totéž platí o dalších v Afghánistánu aktivních uskupeních, například o samozvaném Islámském státu.
Věřím, že každý soudný člověk chápe, proč se proti nim má a musí bojovat.

Protože naše bezpečnost už dávno nekončí v šumavských hvozdech nebo na Dunaji. V globalizovaném světě musíme mít spojence. Spojenectví však nestojí pouze na formálním písemném slibu, ale spíše na důvěře, že slovo dané v klidných časech platí i v časech horších. Platí jeden za všechny, všichni za jednoho. Na budoucí pomoc spojenců mohou spoléhat jen spolehliví spojenci. Tedy ti, kteří se nespakují při první nebezpečné situaci, ale zůstávají, i když to bolí. Víme, jaké to je, být zrazeni a už kvůli sobě nesmíme být nikdy těmi, kteří zradí.

Protože alternativou setrvání v Afghánistánu je odejít z Afghánistánu. Odejít znamená opustit afghánské spojence i spojence v NATO. Vyklizený prostor by nezůstal prázdný a byl by zaplněn islamisty.

Protože jsme byli o pomoc požádáni nejen našimi spojenci v NATO, ale i samotnými Afghánci. Tím, že jsme řekli, že pomůžeme, jsme se stali i jejich spojenci. Jen totální neználek nebo spíše záměrný dezinformátor může v souvislosti s Čechy v Afghánistánu tvrdit něco o okupantech. Kdyby 34 milionů Afghánců nechtělo, aby v jejich zemi bylo 16 tisíc aliančních vojáků, skutečně by tam být nemohli. Fakticky ani právně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru