Turecký prezident Recep ­Tayyip Erdogan se snaží světu dokázat, že jeho země je hospodářsky vyspělá a schopná předvádět i stavební divy. Jedním z nich má být nové letiště obsluhující Istanbul, které už čtvrtým rokem vyrůstá nedaleko severního okraje metropole. Svojí rozlohou i počtem přepravených cestujících bude největší na světě a podle vlády v Ankaře se má stát symbolem nového Turecka. Celkové náklady přesáhnou 20 miliard dolarů.

Otevřít letiště měl Erdogan osobně 29. října, kdy Turecko slaví svůj hlavní svátek − Den republiky. Zároveň má oznámit, jak se obří areál bude jmenovat.

Všechno je ale jinak. Provozovatel budoucího letiště, společnost IGA (Istanbul Grand Airport), oznámil, že může fungovat nejdříve na konci prosince. Úřady zároveň potvrdily, že během stavebních prací se objevily závažné potíže, které je potřeba bezpodmínečně odstranit, jinak nebude možné zaručit bezpečnost letecké dopravy. Ta má pro Turecko, turistickou velmoc, klíčový význam.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.