Sklepním prostorem sklářské dílny se rozléhají nejen písničky z oblíbené rádiové stanice, ale i hlučná bruska nebo řezání barevných skleněných tabulí.

Zaměstnanci pražské neziskovky Bona, většinou lidé s duševním onemocněním, tady ročně vyrobí až dva tisíce drobných skleněných dekorací či šperků.

Nyní pracují na andělech nebo ptáčcích. "Na skleněnou tabuli obkreslí šablonu, jednotlivé části pak vyříznou diamantovým řezákem, obrousí je, oblepí měděnou páskou a spájí na pájce," ukazuje Lucie Kohoutková, šéfka dílny, jak vzniká dekorace anděla z jednotlivých kusů barevného skla.

Většina výrobků se prodá v obchodě Jedna bedna v centru Prahy, kam Bona své výrobky dodává nejen ze sklářské, ale i textilní dílny. "Jsou tak dobré, že jsou konkurenceschopné v běžném prostředí. Považují nás za mladé české tvůrce," popisuje Kateřina Korejsová, která v Boně vede službu sociální rehabilitace.

25 milionů korun

byl loni celkový obrat neziskové organizace Bona. Ta pomáhá lidem s duševním onemocněním začlenit se do běžného života.

Podle ní tak zákazníci nakupují výrobky Bony nejen proto, aby zaměstnance podpořili, ale hlavně proto, že jsou hezké a kvalitní. Ostatně, pozvání vystavovat dostala Bona i na prestižní výstavu Designblok. Účast však museli odmítnout. "Máme málo lidí, nestihli bychom všechno vyrobit," dodává Kohoutková.

Bona se primárně zabývá sociální rehabilitací a destigmatizací duševně nemocných. Stará se o lidi, kteří například trpí psychózami.

"Cílem je podpora lidí v tom, aby si získali, udrželi nebo dál rozvíjeli pracovní a sociální návyky a dovednosti. A díky tomu i sebedůvěru," uvádí Korejsová. Kromě práce v dílnách či technických službách Bona nabízí také chráněné bydlení.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru