Přestože se některé učitelské organizace na poslední chvíli snaží vládu přimět, aby od ledna příštího roku ještě více zvedla platy učitelům, nemají šanci uspět. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) počítá návrh postupného zvyšování rozpočtu na platy ve školství definitivně s 15 procenty pro učitele a 10 procenty pro nepedagogy, tedy školníky a uklízečky. Tuto středu jde ve sněmovně do prvního čtení.

Učitelé říkají, že s podobnými sliby mají špatné zkušenosti a nakonec dostanou avizovaných peněz stejně míň. Návrh počítá s navýšením o deset procent v základu a o dalších pět v příplatcích a odměnách. I toto rozdělení učitele znepokojuje.

Třeba Pedagogická komora se v těchto dnech snaží lobbovat za 20 procent. "Protože se platy nezvýšily v září, jak loni doporučila vládě sněmovna, navrhujeme, aby byl tento čtyřměsíční odklad učitelům kompenzován, nejlépe zvýšením od ledna o dalších pět procentních bodů," říká prezident spolku Radek Sárközi. Podporu má u poslanců TOP 09 a pirátů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.