K pochopení nynější debaty o konci smlouvy o jaderných raketách středního doletu je třeba se nejprve vrátit zpět a potom se podívat, jak se svět za minulá desetiletí proměnil. Byla to totiž tehdy velká sláva a ještě větší úleva, když se dvě jaderné supervelmoci dohodly, že zastaví destabilizující závody ve zbrojení, a dokonce že velkou část svých existujících ničivých arzenálů − přes dva a půl tisíce raket − zlikvidují.

V roce 1988 tak americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov uzavřeli dekádu, během níž na nově rozmístěné rakety označované SS-20 reagoval Západ instalací raket Pershing 2 a střel s plochou dráhou letu. Vyhrocené napětí zvyšovalo riziko, že třeba i drobný, neúmyslný incident vyústí v jadernou válku.

Přístup Západu, který formuloval tehdejší spolkový kancléř Helmut Schmidt, byl jednoduchý a účinný. Buď Moskva své nové rakety stáhne, anebo ji čekají nákladné závody ve zbrojení. Kolabující sovětský režim, jenž musel ze Spojených států dovážet obilí, které sám nedokázal vyprodukovat pro domácí potřebu, nebyl v takové soutěži schopen konkurovat a až reformátor Gorbačov nabídl Západu jednání. Byla složitá, protože bylo nutné překonávat vzájemnou hlubokou nedůvěru i třeba srovnat odlišnou terminologii. O to silnější byl pocit úlevy při podpisu. Svět se zdál bezpečnějším místem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru