Amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona v úterý nečeká v Moskvě příjemný rozhovor. Bude se snažit přesvědčit ruského prezidenta Vladimira Putina, že vypovězení smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu není namířeno proti zájmům Moskvy, ale je vedeno obavami z růstu vojenské moci Číny. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov sice již varoval, že Kreml bude patřičně reagovat na americké vypovězení dohody, experti se ale shodují, že pokud USA nerozmístí nové rakety v Evropě, k novým závodům ve zbrojení nemusí dojít.

"Pokud Spojené státy budou vyvíjet nové rakety, budeme muset adekvátně reagovat," prohlásil Dmitrij Peskov. Současně také odmítl, že by Moskva dohodu nyní porušovala. Washington přitom již osm let tvrdí, že Rusko vyvinulo raketu s plochou dráhou letu 9M729, která má dolet větší než 500 kilometrů. To jde proti dohodě z roku 1987, podle které všechny rakety, jež mají dolet mezi 500 a 5500 kilometry, měly být zničeny.

Moskva zase obviňuje Washington, že v rozporu s dohodou vyrábí létající balistické terče, má útočné drony s dlouhým doletem a na základnách v Rumunsku buduje kapacity, které by tam jednou umožnily umístění raket s plochou dráhou letu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.