Nejvážnější kandidátka na funkci brněnského primátora Markéta Vaňková (ODS) tvrdí, že si během let 2007−2011, kdy jako právnička vymáhala pohledávky ostravského dopravního podniku, nechala platit pouze 12,5 tisíce korun měsíčně.

V České televizi přitom prozradila, že kvůli nezaplaceným pokutám podala její kancelář celkem 8500 žalob.

Takové hromadné zakázky byly po roce 2006, kdy vyhláška ministerstva spravedlnosti zásadně zvýšila odměny advokátů za vymáhání dluhů, vysoce lukrativní. Podle několika oslovených právníků tak měla Vaňková, jako advokátka zastupující věřitele, celkem získat sumu řádově minimálně v milionech korun.

Vaňková přitom tvrdí, že za pět let vydělala 750 tisíc. Pokud říká o svých odměnách pravdu, drtivá většina nákladů řízení skončila na účtech v Londýně registrované off-shorové společnosti Brandson Enterprises, která pohledávky ostravského dopravního podniku získala.

Brněnská politička odmítla nabídku na rozhovor a osobní setkání s redaktorem HN. Přistoupila pouze na otázky zaslané e-mailem.

HN: Na Facebooku píšete, že jste za zastupování Brandson Enterprises pobírala odměnu 12,5 tisíce korun měsíčně. Zároveň jste v ČT uvedla, že vaše kancelář podala 8500 žalob. Podle oslovených právníků je to za takové množství mimořádně nízká suma. Proč jste neúčtovala klientovi podle advokátního tarifu nebo nepobírala odměny podle přísudkové vyhlášky? V obou případech by to byly mnohonásobky částek, které uvádíte.

Dle advokátního tarifu si můžete za poskytnutí právních služeb sjednat smluvní odměnu. Pouze v případě, že si s klientem při převzetí právního zastoupení smluvní odměnu nesjednáte, nastupuje odměna mimosmluvní. S klientem jsem si sjednala odměnu smluvní, tuto ve své advokátní praxi obecně preferuji. Sjednanou částku jsem považovala za přiměřenou. Doplňuji, že na svém FB jsem uvedla, že odměna činila cca 12,5 tisíce měsíčně, sjednánu jsem měla paušální celkovou částku za celou dobu poskytování právních služeb.

Související

HN: Zůstávaly tedy částky odsouhlasené soudy jako náklady řízení, ať už přípravného, nebo exekučního, z velké části klientovi? Tušíte, kolik to bylo a jak s nimi naložil?

Náklady řízení ve smyslu příslušných ustanovení občanského soudního řádu vždy přísluší danému účastníku řízení, nikoli jeho advokátovi. Přiznané náklady řízení by advokátovi zůstaly pouze v případě, kdyby si to s klientem sjednal v rámci smluvní odměny.

Samozřejmě tuším, kolik peněz se celkově vymohlo, s ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti to však nemohu sdělit. Jak s nimi klient naložil, skutečně nevím. (O tuto skutečnost se nezajímám u žádného z mých klientů, jedná se o peníze klienta, který si s nimi může nakládat dle svého uvážení.)

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru