Ve světovém hospodářství houstne nejistota. Odrážejí ji především rozkolísané akciové burzy, kde investory straší další možné stupňování obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Evropskou unii, kterou rovněž postihla vyšší americká dovozní cla, zaměstnává odchod Británie, jenž může skončit nikoli potřebnou dohodou, ale "rozvodem ve zlém". Tím ale výčet rizik ohrožujících globální růst nekončí.
Čína, jejíž hospodářství je druhé největší na světě hned po USA, oznámila, že během letošního třetího čtvrtletí zvolnila meziroční tempo růstu na 6,5 procenta. Je to nejhorší ukazatel od počátku roku 2008, v němž začala globální finanční krize. Čína ji tehdy nakonec díky podpůrným vládním opatřením ustála bez větší pohromy.
Zneklidňující zpráva však přichází ze země, která v současné době táhne růst světového HDP z více než jedné třetiny, kdežto USA méně než pětinou a Evropská unie asi osmi procenty. Čína je největším světovým vývozcem zboží a druhým největším dovozcem. Ztratí-li výrazně na své hospodářské rychlosti, poleví její poptávka po surovinách, strojích, automobilech a dalším zboží, na jehož exportu vydělává Západ i četné rozvojové země.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru