Přijet do Česka a vyznat se z obdivu k Jaromíru Jágrovi zní jako fráze. Bývalý finský premiér Alexander Stubb si to ale může dovolit, aniž by ho někdo obviňoval z laciné snahy zalíbit se. Stubbův otec je od začátku 80. let šéfem evropského skautingu hokejové NHL. "Prakticky každý český hráč, který se objevil v NHL, šel přes něj," říká Stubb, který hokej původně sám hrával, v rozhovoru s HN.

Do Česka přijel proto, že se chce stát předsedou Evropské komise, tedy nástupcem Jeana-Clauda Junckera. Prvním krokem je získání nominace své Evropské lidové strany (EPP), tedy uskupení středových a pravicových evropských stran. V Česku do EPP patří TOP 09 a KDU-ČSL a Stubb se v Praze ucházel o jejich podporu.

"Nejdůležitější jsou pro mě hodnoty. Jsem přesvědčený, že ty evropské jsou nyní terčem útoku. V ohrožení je liberální demokracie, vláda práva, svoboda, tolerance i rovnost," tvrdí Stubb. Je jasné, že pokud by se opravdu šéfem Evropské komise stal, zaujal by ostrý postoj například vůči maďarskému premiéru Viktoru Orbánovi. Změny, které v Maďarsku dělá, Stubb hlasitě kritizuje už teď.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.