Evropská komise a Česko se rozcházejí v názoru na budoucnost společné zemědělské politiky. Zatímco unie chce posílat více peněz drobným farmářům, čeští politici prosazují ty velké. "Malí a střední farmáři jsou na prvním místě. Musíme najít dost peněz a podpořit je, aby jejich podnikání přežilo," prohlásil evropský komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan v rozhovoru pro HN.

Rodilý Ir, který zamlada sám na venkově hospodařil, navštívil minulý týden Moravu. Jednal s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD), podíval se na farmu Mendelovy univerzity, a když už byl na Moravě, prohlédl si i vinařství. Na setkání s novináři vypadal, že si návštěvu užil. "Zjistil jsem, že Morava je oblastí skvělých vín, jídla a traktorů Zetor," vtipkoval. Právě český Zetor prý používal, když sám farmařil.

Jednání s Tomanem napjatě očekávaly desetitisíce českých zemědělců. Vědět chtějí především to, jak jim unie rozdělí podporu po roce 2020. V řadě věcí si Hogan s Tomanem rozumí, v otázce přímých plateb se ale neshodli.

133 hektarů

je průměrná rozloha zemědělských podniků v Česku. Je největší v Evropské unii.

Toman usiluje o to, aby výhodné financování velkých podniků zůstalo zachováno. V současné době má na dotace nárok každý zemědělec, peníze dostává podle toho, na jak velké rozloze hospodaří. Evropská komise ale navrhuje, aby jeden hospodář dostal na přímých platbách maximálně 100 tisíc eur ročně. Toman je proti, drží se názoru, že omezení by se mělo týkat jen těch zemí, které o něj mají zájem. Což je dlouhodobé stanovisko Česka.

Pokud by tento názor prosadil, zůstaly by vysoké dotace velkým firmám. Mezi ně patří především zemědělské podniky z holdingu Agrofert, který do svěřenského fondu umístil premiér Andrej Babiš (ANO). A také významná skupina Agro Měřín podnikatele Gabriela Večeři.

Hogan však fandí malým farmářům. Najevo to dal třeba na statku v Žabčicích u Brna, kde obdivoval krávu, která se loni stala nejlepší holštýnskou plemenicí.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Čím argumentuje Hogan ve snaze zastropovat dotace a více přispívat malým a středním zemědělcům?
  • V čem se liší české zemědělství od většiny zemí Evropské unie?
  • Co znamená definice "skutečného zemědělce"?
  • A proč třeba Asociace soukromého zemědělství zastropování dotací vítá?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.