Kolem České televize začíná být opět rušno. Václav Klaus mladší dělá ve sněmovně skandál kvůli "zprávičkám" na programu Déčko, které prý mají za cíl "politickou indoktrinaci" dětí. Prezidentský mluvčí Ovčáček pálí na televizi kadencí, která je pozoruhodná i u něj. A nyní se objevilo anonymní trestní oznámení na hospodaření televize kvůli údajně špatně vypsaným výběrovým řízením na obstarávání dopravy. Může to samozřejmě být shoda okolností. Ale vzhledem k tomu, že se ve sněmovně blíží hlasování, které má pro televizi veřejné služby klíčový význam, nelze vyloučit, že jde o něco jiného.

Zřejmě už na této schůzi sněmovny budou poslanci schvalovat výroční zprávy a zprávy o hospodaření ČT za minulý a předminulý rok. A pokud je neschválí dvakrát za sebou, otevře se možnost k odvolání Rady České televize. Ta rozhoduje, kdo bude ředitelem ČT. Nabízí se tady "elegantní" cesta, jak odstranit dosavadní nepohodlné vedení a nahradit ho někým, řekněme, konformnějším. Právě tuto možnost, jak zatočit s televizí, prosazuje Miloš Zeman. Pokus odpůrců ČT vykreslit ji jako dezinformační centrum, kde se navíc nedodržuje zákon, a "motivovat" poslance, aby zprávy neschválili, by těsně před hlasováním sněmovny nebyl překvapující.

Věcné hodnocení trestního oznámení je na policii a státním zastupitelství. Obecně jsou ale v Česku trestní oznámení (nejen v případě televize) často nástrojem zvyšování tlaku. Před loňskými volbami podal trestní oznámení na ČT Blok proti islamizaci kvůli "maření přípravy a průběhu voleb". To mělo spočívat v tom, že ČT nepozvala jeho zástupce do poslední předvolební debaty. V dubnu pak Alena Vitásková − televize se podle ní dopustila pomluvy, když "záměrně nepravdivě" informovala, proč stála před soudem. Vitásková si shodou okolností půjde 28. října pro vyznamenání od prezidenta. Je docela zřejmé, z jakých pozic a s jakou motivací se na ČT pálí.

Zatím to vypadalo, že nezávislost České televize vážně ohrožena není a že k vývoji jako v Maďarsku a Polsku, kde se veřejnoprávní televize stala de facto televizí vládní, nedojde. V programovém prohlášení vlády čteme: "Zachováme stávající úpravu postavení veřejnoprávních médií. Budeme důsledně podporovat jejich nezávislost." Ale na druhou stranu − naznačenou metodou (neschválení zpráv o hospodaření) by ke změně postavení televize fakticky nedošlo a vždy se dá říci, že se všechno dělá pro podporu nezávislosti. Anti-ČT nálady jsou nesporně opět na vzestupu a stát se může cokoli. Důkaz? Volební výbor sněmovny sice schválení zprávy o hospodaření ČT doporučil, ale hlasování se zdržel jeho předseda Stanislav Berkovec z ANO. Takže jakpak se asi zachovají Babišovi poslanci a poslankyně?